Nowoczesna aranżacja wnętrz – przewodnik po nowoczesnych stylach i wzornictwie wnętrz.

Wyjaśnienie nowoczesnego wystroju wnętrza i jak stworzyć wygląd we własnym domu

Nowoczesna aranżacja wnętrz ma swoje korzenie mocno zakorzenione w glebach początku XIX wieku rozwijając się przez cały wiek XX.

Ruch modernistyczny zaczął się rozwijać, gdy odszedł od tradycyjnych materiałów budowlanych i projektowych, takich jak drewno, kamień i cegła, a zamiast tego zaczął koncentrować się na materiałach przemysłowych, takich jak szkło, stal i beton. Najbardziej rozpoznawalną i wpływową filozofię projektowania stworzyła niemiecka szkoła projektowania Bauhaus w latach 20. XX wieku, której estetyka projektowania opierała się na przekonaniu, że forma powinna łączyć się z funkcją.

Ta zasada doprowadziła do powstania nowoczesnego designu i stylu, który rozpoznajemy i nadal stosujemy. Od surowej bieli minimalizmu, industrializmu i wnętrz skandynawskich po bogatsze, odważniejsze formy rustykalnego modernu, maksymalizmu, mid-century i glamour.

Nowoczesny wystrój wnętrz jest kształtowany przez dziedzictwo czystych linii, geometrycznej formy, przejrzystych przestrzeni, funkcji i przechowywania. Poniżej omawiamy niektóre koncepcje stojące za nowoczesnym stylem projektowania, jak odróżnić każde podejście i jak stworzyć wygląd we własnym domu.

 

MINIMALIZM

Oparty na koncepcji prostoty, z wpływami zaczerpniętymi z japońskich ogrodów i skandynawskiego designu , minimalizm często może wydawać się surowy, jednak ideą tego projektu jest uproszczenie elementów życia.

Minimalizm zapewnia właścicielowi domu wyraźny styl życia, tworząc pomieszczenie, w którym każdy mebel, półka, szafka lub dzieło sztuki pełni odrębną i niezbędną funkcję w przestrzeni.

Mając swoje korzenie w nowoczesnym wystroju wnętrz, forma jest również istotnym elementem w minimalistycznych wnętrzach, elementy są wybierane, ponieważ łączą się ze sobą, przestrzenią, w której się znajdują, oraz zewnętrzem, na które spoglądają, razem zapewniają idealną edycję uspokajającej estetyki.

aranżacja drzwi

Jednym ze świetnych przykładów nowoczesnego minimalistycznego designu i architektury są oczywiście domy Franka Lloyda Wrighta, których podejście do projektowania polegało na tworzeniu nowoczesnych domów, które oferowały zarówno funkcjonalność, jak i prostotę.

Projektantka wnętrz Ula Burgiel specjalizuje się w minimalizmie i wyjaśnia:

„Minimalizm pozwala naszemu umysłowi skupić się, łatwiej myśleć i obserwować otaczający nas świat. Zwłaszcza, gdy rozpraszają nas media społecznościowe i napięte harmonogramy, potrzebujemy domów, które pomogą nam się zrelaksować w przejrzysty sposób, ten projekt pomaga to osiągnąć”.

Aby stworzyć minimalistyczną przestrzeń w swoim domu, rozważ te zasady; uporządkowane pokoje z wyznaczonym miejscem do przechowywania, czystymi liniami i naturalnymi lub monochromatycznymi kolorami. Wszystko w pokoju musi mieć cel i miejsce. Niepotrzebne dekoracje, falbanki, dzieła sztuki lub dodatki należy usunąć, weź pod uwagę szczegóły i architekturę swojego domu i zamiast tego szanuj to. Minimalizm jest idealny do mniejszych pomieszczeń i pamiętaj, że ostatecznie mniej znaczy więcej.

 

PRZEMYSŁOWY

Industrialny wystrój wnętrz czerpie z charakterystycznego wyglądu fabryk, magazynów i struktur produkcyjnych XX wieku. Ponieważ globalizacja zmieniła sposób, w jaki żyliśmy i pracowaliśmy, materiały i przedmioty były produkowane w innych częściach świata, duże miasta, takie jak Nowy Jork, Londyn i Berlin, pozostały z ogromnymi opuszczonymi magazynami i fabrykami – te stare budynki techniczne poinformowały o założeniu tej konkretnej szkoły projektowania.

Estetyka wzornictwa przemysłowego rzuca światło na dawną strukturę architektoniczną i formę tych przestrzeni. Styl wnętrza znajduje się w użyciu uratowanych materiałów; odsłaniając szczegóły wewnątrz budynku, w tym ceglane ściany, odsłonięte rury, kanały i drewniane ramy, betonowe podłogi, okna i drzwi Crittall ze stalowymi ramami oraz otwierając przestrzenie mieszkalne, aby stworzyć wysokie sufity i duże pokoje na otwartym planie.

Aby odtworzyć to we własnym domu, rozważ następujące kwestie, gdy myślisz o wzornictwie przemysłowym. Mieszkanie na planie otwartym jest niemal obowiązkowe dla tego wyglądu, wspaniałe, zapierające dech w piersiach przestrzenie, które celebrują oryginalne ramy konstrukcyjne budynku. Wykorzystaj odsłonięte kamienne lub ceglane ściany, betonowe podłogi oraz okna i drzwi od podłogi do sufitu, aby wykorzystać zalety architektury. Posiadanie dużej przestrzeni do pracy pozwala na wystawianie dużych i efektownych mebli, dywanów i dzieł sztuki. Ciepło jest niezbędne w tych dużych przestrzeniach, więc wybierz naturalną paletę i organiczne tekstury, takie jak drewno i skóra. Dołącz miękkie meble, mnóstwo opraw oświetleniowych z dużych żyrandoli i wolnostojące stojaki na lampy, aby zapewnić komfort.

 

SKANDYNAWSKI

Obok innych nowoczesnych szkół myślenia projekt skandynawski zapewnia funkcjonalność i prostotę. Tradycyjnie pochodzący z Danii, Szwecji i Norwegii design Scandi był po części odrzuceniem starego świata, gdy kolonializm i władza arystokratyczna zaczęły słabnąć po pierwszej i drugiej wojnie światowej. Demokracja, bogactwo i osiąganie pięknych rzeczy nie były już tylko domeną elity, ale stały się dostępne dla wszystkich. Po serii konferencji projektowych w Skandynawii w latach 40. XX wieku, których orędownikiem była ówczesna redaktorka House Beautiful, Elizabeth Gordon, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych w latach 50., ruch Scandi stał się główną siłą w branży wnętrzarskiej. Dzięki projektantom takim jak Alvar Aalto, Arne Jacobson oraz założycielowi Ikei Ingvarowi Kampradowi.

Design Scandi odzwierciedla jego północnoeuropejskie dziedzictwo, wykorzystując zimne, nasłonecznione obszary leśne, wciągając jak najwięcej światła i odbijając je do wnętrza. Jest to tworzone przy użyciu białych podłóg, ścian i neutralnych palet. Nacisk kładzie się mocno na światło i wygodę, a konkretnie na hygge. Co zasadniczo oznacza przytulność i jest podstawowym elementem designu Scandi . Ciepło wprowadzane jest do przestrzeni za pomocą naturalnych materiałów; drewno, kamień, wełna i pościel oraz przestrzenie są uporządkowane i proste. Meble są eleganckie, często wykonane z drewna i skóry oraz nowoczesne. Nie zachęca się do nadmiernej dekoracji i ozdób, prostota, praktyczność i wygoda są kluczem do honowania w domu.

NOWOCZESNY RUSTYKALNY

Ten gatunek działa na zasadach nowoczesnego projektowania wnętrz; Łącząc czyste linie z praktycznym życiem pod względem funkcji i przechowywania, dodanie naturalnych tekstur i antycznych detali ma fundamentalne znaczenie. Stare budynki mogą pięknie współgrać z tym projektem, ponieważ starożytne konstrukcje stanowią piękne tło, ale nowoczesne budynki mogą również nadać rustykalny wygląd, łącząc antyczne i zabytkowe meble i meble. Drewno jest tu ważnym materiałem ze względu na jego piękną organiczną naturę i surowy urok; odsłonięte tylne deski podłogowe albo z odzysku, albo oryginalne, odsłonięte belki, ściany z paneli i surowe, nieobrobione drewno, sprawdzają się znakomicie.

Antyki są kolejnym ważnym elementem w rustykalnym otoczeniu, nadającym przestrzeni głębi, historii i charakteru. Projektant wnętrz Patrick Williams z Berdoulat od wielu lat pracuje ze starymi budynkami i pasjonuje się ich historią i rzemiosłem, z siedzibą w mieście Bath, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa, dąży do kunsztu ponad komercją zarówno w aranżacji wnętrz, jak i w produktach, które wytwarza i sprzedaje . On tłumaczy:

„Nie ma wątpliwości, że gruzińskie budynki nadają się do nowoczesnej aranżacji wnętrz. Dzięki dobrze proporcjonalnej elegancji i czystym liniom stanowią idealne tło dla prostych, oszczędnych wnętrz, ale jednocześnie mogą mieć śmielsze podejście, z dramatycznymi kolorami i wzorami”.

 

MAKSYMALIZM

Jak w przypadku każdej mody i stylu, wszystko pojawia się i znika w czasie, a maksymalizm jest postrzegany jako powrót do minimalizmu. Ciche biele, minimalistyczne zdobienia i mniej to więcej filozofia minimalizmu zostaje całkowicie odrzucona z maksymalizmem , ponieważ kolor, wystrój i więcej to więcej, to najważniejsze aspekty tej szkoły projektowania. Jednak meble, kolor, wzór, tekstylia i kolekcje nie są dodawane bez jasnej myśli i jasności.

Maksymalizacja wymaga czasu, jest kuratelą warstw, a ta organizacja jest absolutnie kluczowa dla ogólnego efektu, zapewniając kolorowy komfort i ciekawość. Spowalniając budowanie kolekcji, czy to roślin doniczkowych, starodruków czy rzeźb ceramicznych, w końcu uzyskasz organiczny efekt warstwowy.

Królowa maksymalistów i założycielka sklepu z wnętrzami Shoreditch WA Green , Zoe Anderson doradza:

„Bycie maksymalistą polega na tym, żeby iść z instynktem, nie bać się popełniania błędów, ale nie spiesz się. Pamiętaj, że kolor uwielbia kolor, więc nakładaj warstwy i idź po to. Aby uniknąć zbyt skomplikowanych rzeczy, pozwól, aby rzeczy działy się naturalnie. My maksymaliści jesteśmy jak sroki, jesteśmy kolekcjonerami, nie możemy się powstrzymać, gdy widzimy coś, co krzyczy: „potrzebujesz mnie”. Ostatnio zakochałem się w niektórych talerzach, ale jedyne miejsce na ścianie znajdowało się nad framugą drzwi. Wyglądają tam jak as, co tylko pokazuje, gdzie jest wola, zawsze jest sposób.

Używanie wielu kolorów i wzorów jest kluczowe, ale rozważ użycie jednego koloru lub odcienia jako motywu łączącego w całym tekście, zapewni to poczucie równowagi w pomieszczeniu. Skala i rodzaj mebli są płynne w maksymalistycznej przestrzeni, mieszanie nowoczesności z połową wieku lub antykami jest absolutnie w porządku i faktycznie zachęca, każdy element dodaje odważnego bogactwa maksymalistycznego domu.

Projektant wnętrz Hubert Zandberg wyjaśnia stylizację swojego berlińskiego mieszkania: „Być może najlepszą ilustracją „modernizmu” użytą w „eklektycznej rozmowie” jest moje berlińskie mieszkanie. Bardzo świadomie stworzyłem to środowisko, aby zbadać relacje między Bauhausem, brazylijskim modernizmem i afrykańskim kubizmem. Wierzę, że klarowność, prostota i struktura, które wnosi modernizm/Bauhaus, tworzą solidny kamień węgielny, na którym można nakładać warstwy w dowolnym stopniu. Mocny szkielet, który niesie ze sobą dowolną ilość „miękczenia”… nawet „niesie” najbardziej maksymalistyczne wnętrze!”

 

ODPOWIEDZI NA PYTANIA DOTYCZĄCE NOWOCZESNEGO WYSTROJU WNĘTRZ

Czym jest nowoczesny wystrój wnętrz?

Nowoczesne projektowanie wnętrz opiera się na zasadach ruchu modernistycznego XIX i XX wieku, filozofii i architekturze Bauhaus oraz rozwoju przystępnego i praktycznego wzornictwa. Meble, sztuka i dekoracje odeszły od ozdobnych stylów dostępnych tylko dla bogatych elit, na rzecz bardziej praktycznych, minimalistycznych stylów dla mas.

 

Jaka jest różnica między nowoczesnym a współczesnym wystrojem wnętrz?

Współczesny design jest odzwierciedleniem sztuki, wnętrz i designu, który dzieje się obecnie, dosłownie teraz. Nowoczesny design pochodzi z poprzedniego wieku.

 

Jakie są główne style aranżacji wnętrz?

Style projektowania wnętrz są płynne i stale ewoluują, ale obejmują minimalistyczny, maksymalistyczny, industrialny, skandynawski, z połowy wieku, nowoczesny glamour i rustykalny nowoczesny.

 

Jakie są główne trendy w aranżacji wnętrz 2021?

Wpływowe trendy w projektowaniu w tym roku obejmują frędzle, odważne monochromatyczne kolory, luksusowe tkaniny, tapety, wzory i faktury, zrównoważone materiały, warstwowe wnętrza wykorzystujące elementy z różnych epok i stylów, naturalne odcienie i elementy organiczne.